Tytuł projektu: Centrum Usług Społecznych w Gminie Kramsk. Okres realizacji projektu rozpoczął się od 01.10.2020 r. do 31.03.2023 r. i ma na celu przekształcenie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kramsku na Centrum Usług Społecznych w Gminie Kramsk.
Projekt Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Oś priorytetowa: II. Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji. Działanie: 2.8 Rozwój Usług Społecznych świadczonych w środowisku lokalnym.
Całkowita wartość projektu – 3 030 981,40 zł.
Dofinansowanie: 100%
Wnioskodawca będzie realizował projekt uwzględniając 4 kamienie milowe. Celem projektu jest stworzenie dostępu do usług społecznych odpowiadających na bezpośrednie zapotrzebowanie społeczności lokalnej, indywidualnych potrzeb mieszkańców zgodniez przeprowadzoną diagnozą.
W ramach projektu mieszkańcom gminy Kramsk zaoferowane zostanie różnokierunkowe wsparcie
z uwzględnieniem zasady komplementarności, zapewniona zostanie dostępność i adekwatność realizowanej pomocy usługowej dla różnych grup odbiorców przy zastosowaniu szerokiego wachlarza nowych i zmodyfikowanych instrumentów.
W zakres nowych usług społecznych wchodzą:
- usługi wspierania rodziny,
- usługi pomocy społecznej / specjalistyczne i opiekuńcze,
- usługi wspierania dla osób z niepełnosprawnościami/starszych/bezdomnych,
- reintegracja społeczno – zawodowa.
Centrum usług społecznych zaprojektowane zostało w ustawie w sposób nowoczesny jako instytucja jednego okienka, do którego mają dostęp mieszkańcy gminy przy współpracy z PES i JST. Tworzenie Centrum Usług Społecznych w gminie Kramsk jest odpowiedzią na kroczącą zmianę systemową. Potrzeby społeczne w zakresie usług społecznych systematycznie rosną, a z nim powinna rozwijać się infrastruktura wsparcia. Projekt przyczyni się do osiągnięcia celu szczegółowego PO WER Osi II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji. Działanie 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym. Priorytet inwestycyjny 9iv: Ułatwienie dostępu do przystępnych cenowo, trwałych oraz wysokiej jakości usług, w tym opieki zdrowotnej i usług socjalnych świadczonych w interesie ogólnym poprzez m.in.:
- poprawę skuteczności udzielania usług społecznych – usługi dostępne będą dla ogółu mieszkańców (świadczone odpłatnie lub nieodpłatnie z możliwością zwolnienia z opłat wg cennika usług ),
- prowadzenie działań na rzecz integracji i wspierania wspólnoty samorządowej
z wykorzystaniem jej potencjału, - organizowanie działań samopomocowych, wolontariackich i sąsiedzkich;
- opracowanie standardów usług społecznych w celu zapewnienia ich wysokiej jakości.
Tytuł projektu: „Pomocna Dłoń dla Seniora” – „Koperta Życia”
